ЕЛЕКТРОАВТОМОБІЛЬ

Електроавтомобіль – транспортний засіб, який все частіше зустрічається на дорогах України, з кожним роком набирає популярності автолюбителів. Навіть затяті скептики вже не так гаряче висловлюються про недоліки та переваги цього дива техніки. Але що змінилося і чому електрокари стали таким затребуваним засобом пересування? По-перше, автолюбителі оцінили всі переваги автомобіля, а по-друге, активно розвивається інфраструктура для підтримки працездатності транспортного засобу, а саме: будівництво нових і модернізація вже наявних станцій для заправки, тобто. зарядки, та обслуговування електроавтомобілів.

Як влаштований електроавтомобіль

сколько стоит ввоз электромобилей с европы в украину картинка

Електроавтомобіль має дуже простий пристрій, заснований на загальновідомих законах фізики. Конструкція транспортного засобу найчастіше не відрізняється від класичного автомобіля, повторюючи його концепцію ходової частини, кузова та керування. Відмінність полягає в тому, що електроавтомобіль працює на електричному струмі, що генерується, в той час, як для роботи класичного автомобіля потрібне рідке дизельне паливо або бензин.

Робота двокомпонентного двигуна електроавтомобіля, що складається з ротора та статора, ґрунтується на механізмі електромагнітної індукції. Через статор проходить електричний струм певної частоти і електричне поле, що генерується в ньому, впливає на ротор, змушуючи його обертатися. Внаслідок такого обертання виробляється механічна енергія, що сприяє руху транспортного засобу.

Струм генерується спеціальними батареями, встановленими на борту транспортного засобу. Залежно від моделі електрокара батареї можуть мати різні ємності чи конструкцію.

Коробку передач в електроавтомобілі найчастіше замінює спрощений одноступінчастий редуктор, завданням якого є перетворення високої швидкості обертання двигуна на нижчу, необхідну передачі на провідні колеса.

Незважаючи на досить простий пристрій електроавтомобіля, він все ж таки вимагає точного та акуратного виконання. Саме для цього автомобілі оснащуються потужним комп'ютером, через який відбувається контакт водія з транспортним засобом при кожному натисканні на педаль газу, виведення інформації на дисплей, прийом та передача команд від водія автомобілю. Тобто. бортова система електроавтомобіля відповідає за роботу всіх систем та датчиків, контролює рівень заряду батареї та тиску гальмівної системи. Можна сказати, що найскладнішим елементом електрокарі є його електроніка.

Якщо говорити в зовнішньому пристрої кузова, можна відзначити спроби проектувальників і авторів виділити автомобіль майбутнього із загального потоку, надаючи йому з кожним новим чином більше оригінальності та футуристичності. Сміливі форми та вигини сприяють збільшенню аеродинамічних показників, знижуючи шум та вібрацію при керуванні автомобілем.

Залежно від особливостей устрою транспортного засобу та його призначення можна умовно виділити такі типи електрокарів:

Мікроелектроавтомобілі. Такі автомобілі створені для міста з його густим автопотоком. Батареї автомобілів мають невелику ємність, т.к. автомобілі призначені для невеликих переїздів.
Міські стандартні автомобілі. Це звичні всім легкові автомобілі, що мають невисоку потужність та швидкість пересування. Такі авто мають обмеження максимальної потужності, колеса маленького діаметру і невелику вагу. Загалом – комфортний міський автомобіль.
Вантажні електроавтомобілі. В даний час активно ведеться робота з якнайшвидшого впровадження такого транспорту на вулицях міст з метою покращення екологічних показників за рахунок зменшення викидів в атмосферу.
Пасажирський транспорт. Трамваї та тролейбуси – популярні перевізники всіх великих міст, що працюють на електриці.
Креативний транспорт, наприклад трицикли або електротрайки.
Гібриди. Це транспортний засіб, що поєднує у своїй конструкції електричний двигун із бензиновим.
Просте та зрозуміле пристрій електрокара є незаперечною перевагою вибору транспортного засобу серед різних типів двигунів та причиною купити електроавтомобіль.

Скільки коштує електроавтомобіль?

Вартість цього сучасного засобу пересування була досить висока. Дозволити собі купити електроавтомобіль в Україні міг не кожен. Новий електрокар, ще пару років тому іграшкою для багатих, що доводила статистика продажів на українському ринку, проте сьогодні це тренд, який набирає обертів і популярність електроавтомобілів стрімко зростає.

Ціна на електроавтомобіль у Києві залежить від багатьох факторів. Наприклад, істотна різниця в ціні буде на ту саму марку автомобіля у офіційного дилера і на автомобіль, ввезений в країну неофіційно. Марка автомобіля та потужність електродвигуна формують остаточну вартість транспортного засобу. Наприклад, ціни на нові електрокари з мінімальною потужністю двигуна стартують із 20-30 тисяч доларів США.

Наслідуючи останні світові тенденції, багато світових автоконцернів налагодили випуск електромобілів. Новий електроавтомобіль купити у Києві можна практично у будь-якому автосалоні. Сьогодні рейтинг найпопулярніших електроавтомобілів в Україні виглядає так:

Nissan,
Tesla,
Audi,
Jaguar,
Hyundai,
Toyota,
Volkswagen,
BMW.
Багато сучасних моделей з представлених марок здатні здивувати навіть найдосвідченішого автолюбителя. Але у виробництві електроавтомобілів Китай залишається претендентом на світове лідерство. 47% світового обсягу продажів відводиться Піднебесній.

Електроавтомобіль із Китаю обійдеться в середньому від 20 000 доларів США

Але існує можливість купити електроавтомобіль вигідніше, якщо звернутися на вторинний ринок. Розглядаючи уживаний електроавтомобіль, ціна якого вже більш порівнянна з вартістю звичайних авто з пробігом, можна стати власником гідного транспортного засобу за прийнятною вартістю.

Але незважаючи на високу ціну транспортного засобу, підраховано, що найвигіднішим придбанням з точки зору ціни на паливо буде саме електроавтомобіль.

Скільки заряджається електроавтомобіль

Попит на електроавтомобіль, що збільшився, Україну підштовхнув до того, що в країні отримали активний розвиток мережі автозаправок із зарядними установками. Знайти місце для зарядки нескладно – звичайні заправки, гіпермаркети, автомийки оснащуються точками з необхідним обладнанням, а для більшого комфорту автовласників створені спеціальні електронні сервіси – карти з покажчиками прилеглих точок електрозаправок.

Важливим фактором, який необхідно враховувати власникам автокарів, – це швидкість зарядки транспортного засобу. Вона залежить від низки обставин, наприклад, від ємності АКБ, залишкового заряду батареї, але найголовніше – від типу підключення: побутовий або спеціалізований зарядний пристрій.

Станція швидкого заряджання потужністю на 22 кВт забезпечить повну зарядку електроавтомобіля (з нульового показника) за 3-6 годин, в середньому потрібно 4 години.

Ультрашвидке заряджання з постійним струмом потужністю від 50 до 300 кВт повністю зарядить автомобіль за 30-40 хвилин.

Якщо для зарядки використовувати побутову розетку потужністю 3,5 кВт, на повне заправлення автомобіля піде 8-10 годин. Але постійне та тривале використання побутової розетки може бути небезпечним, т.к. здатне спровокувати коротке замикання та займання внаслідок перегріву електричного кабелю.

Скільки коштує заправити електроавтомобіль

Це одне з головних питань, яке ставлять покупці електромобілів.

Для відповіді необхідно знати вартість 1 кВт/год та особливості конкретної моделі автомобіля. Також слід розуміти, що повний заряд батареї з метою продовження терміну її служби становить 90%, а не 100%, як прийнято вважати.

У середньому електроавтомобілі витрачають 15 кВт/год на 100 км шляху. На кожні 100 км шляху потрібно близько 15 кВт/год: за ціни кВт/год ≈ 1,7 грн витрати становитимуть 25 грн.

Чи варто купувати електроавтомобіль чи ні – вирішувати лише Вам. Як і будь-який транспортний засіб, він має свої недоліки, переваги та особливості, які обов'язково необхідно враховувати перед покупкою. Але одне точно – цей сучасний автомобіль стане вашим основним видом транспорту і, можливо, вашою візитною карткою!